Kto sme a prečo to robíme?

Centrum Usmej sa je viac než priestor – je to spojenie ľudskosti, porozumenia a spolupatričnosti. Vznikli sme ako reakcia na potrebu byť v kontakte so sebou, s druhými a s niečim zmysluplným. Našou víziou je prepájať komunitný život so sociálnymi službami. 

Vytvárame miesto, kde sa budete cítiť prijatí. Členom našej komunity sa môže stať ktokoľvek, aktivity sú určené pre rôzne skupiny ľudí -  deti, rodiny, seniorov, ľudí so zdravotným znevýhodnením, aj pre tých, ktorí chcú len zmysluplne tráviť čas.

Janka Vojteková

Ahoj, som Janka a som manažérka sociálneho podniku Centra Usmejsa.

Zastrešujem každodenný chod Centra a je pre mňa dôležité, aby sa u nás každý cítil ako skutočne dôležitá súčasť tímu. Zároveň spájam naše Centrum s partnermi, dodávateľmi a sponzormi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty.

👉Máš záujem o spoluprácu alebo partnerstvo? Kontaktuj ma.
👉Chceš doplňujúce info o našich službách? Rada ti o tom porozprávam.
👉Hľadáš prácu v sociálnom podniku? Ozvi sa mi.

Email: janka.vojtekova@usmevpredruhych.sk

Monika Vrbovská

Ahoj, volám sa Monika a v Centre Usmejsa pôsobím ako koordinátorka aktivít a dobrovoľníkov. Inými slovami – spájam ľudí, nápady a dobrú energiu.
Či už máš chuť pomôcť ako dobrovoľník, alebo prísť na naše aktivity, som tu pre teba. Napíš mi. Zavolaj. Zastav sa.

Centrum Usmejsa je otvorené miesto – a ja verím, že tu nájdeš niečo, čo ťa osloví. A ak nie, môžeme to spoločne vymyslieť 😊

Email: monika.vrbovska@usmevpredruhych.sk

Martin Kuskulič

Ahoj, volám sa Martin a som manažér komunitnej kaviarne, ktorá je
súčasťou sociálneho podniku Centrum Usmejsa. Mojou úlohou je zabezpečiť to, že sa tu v našej útulnej kaviarničke všetci - zákazníci aj kolegovia cítili príjemne. Starám sa o to, aby naša kaviareň neustále rástla, aby sme na prevádzke mali všetkého dostatok a aby ste sa u nás cítili ako doma. Je to pre mňa veľká zodpovednosť a výzva, keďže spoluzodpovedám za náladu a energiu na mieste, kde si ľudia prídu oddýchnuť. Bude mi cťou a zároveň potešením, ak od nás odídete zrelaxovaní a s úsmevom na tvári.:)


👉  Ak máš nápad, ako skvalitniť naše služby, oživiť interiér, alebo hocičo
iné, čo by ti spríjemnilo chvíle strávené u nás, zavolaj mi alebo mi napíš. Teším sa na naše spoločné stretnutia, podnetné rozhovory a  najmä úsmevné zážitky.

Email: martin.kuskulič@usmevpredruhych.sk

Janka Michálková

Ahoj, volám sa Janka a v komunitnom centre sa venujem marketingu, komunikácii, foteniu, tvorbe videí a propagácii.

Ak máš nápad, aktivitu či podujatie, ktoré by si chcel/a zdieľať, odprezentovať alebo zviditeľniť, alebo ak ťa láka spolupráca na akciách či networkingových aktivitách s Centrom Usmejsa alebo združením. Úsmev pre druhých, pokojne sa mi ozvi! 😊

Email: jana.michalkova@usmevpredruhych.sk

Stanislava Dubcová

Ahojte, volám sa Stanka.

V skratke o nás

Prečo vzniklo Centrum Usmejsa?


Centrum vzniklo ako reakcia na nárast mentálnych problémov u ľudí, napätie v spoločnosti či nedostatku voľnočasových aktivít pre deti a mládež.
Inšpirujeme sa tzv. „Islandským modelom„. V 90. rokoch boli na Islande v rámci indexu šťastia v druhej stovke vo svetovom rebríčku. Zaznamenávali vysoký nárast mentálnych problémov u mladých ľudí, sklony k alkoholizmu či drogám. Vláda sa rozhodla zmeniť stratégiu, Zamerala sa na budovanie športovísk a centier s voľnočasovými aktivitami, Budovali komunitné centrá. Výsledkom je, že dnes sa v rámci indexu šťastia nachádzajú v TOP3.
Laicky povedané, vytvárame komunitu tak, ako keď sme sa v detstve stretávali na ihriskách za domom a kamarátili sme sa s deťmi z rôznych sociálnych prostredí, Dnes sa deti delia.  Na elitárske - ktoré chodia na krúžky a tam sa stretávajú s rovesníkmi. A na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré žijú v úzkych komunitách. V školách sa "skupinkujú" na základe týchto kamarátstiev a bariéry sa zväčšujú.
Centrum Usmejsa je inkluzívnym priestorom,  otvoreným pre všetkých - miestom, kde deti, mládež i dospelí môžu tráviť svoj voľný čas. Na pozemku s plochou 2500 m2 vyrástla budova slúžiace ako komunitný priestor, priestor pre poskytovanie sociálnych služieb - denné centrum pre zdravotne znevýhodnených, poradenstvo pre ľudí v krízových situáciách.
V rámci exteriéru budujeme ihriská - detské i multifunkčné, plochy na stretávanie sa, vzdelávanie i liečenie sa. Centrum má slúžiť na inšpiráciu aj pre ďalšie obce a mestá. Chceme spájať ľudí, preto veríme, že projekt má potenciál stať sa franšízou a raz sa môže objaviť aj u Vás. Najprv však potrebujeme dôkladne dokončiť prvé. Nech sa z neho stane pekný vzor. :)

Kto stojí za Centrom Usmejsa?


Za projektom stojí Dominika, ktorá sa v roku 2016 narodila Veronike a Mirovi Bérešovým. Diagnostikovaná jej bola raritná diagnóza - genetický syndróm Cornelia de Lange. Dominika má chýbajúce horné končatiny, prsty na nohách, má poruchu sluchu, centrálnu poruchu zraku, spomalený rast, poruchy prijímania potravy, reflux, spomalený psycho-motorický vývoj, narušenú komunikáciu a ďalšie diagnózy.
To rodičov motivovalo k založeniu projektu Genetické syndrómy, kde mama lekárka a otec žurnalista, postupne popísali niekoľko stoviek genetických syndrómov a vytvorili platformu Úsmev pre druhých. Platforma slúži pre rodiny so zdravotne znevýhodneným členom, aby sa mohli zosieťovať a pomáhať si.  Navštívilo ju viac ako 1,5 milióna návštevníkov a dlhodobo pracujú s 1400 rodinami so zdravotne znevýhodneným členom.
Vytvorili tím špecialistov - lekárov, fyzioterapeutov a ďalších odborníkov, ktorí rodinám pomáhali. Založili občianske združenie Úsmev pre druhých, pod ktorým prevádzkovali aj ďalšie aktivity na pomoc ľuďom v núdzi. To, že zažili ťažké krízové situácie ich motivuje pomáhať ďalej a rozšíriť tak pomocnú ruku aj za hranice Slovenska. V tom im a celému tímu môžete pomôcť aj Vy. Dnes stojí prvá fyzická budova, Centrum Usmejsa, na ktoré rodina získala finančný úver.

Čo je vlastne Centrum Usmejsa?

Centrum Usmejsa je komunitné centrum, ktoré vzniklo preto, aby na jednom mieste prirodzene fungovalo to, čo v spoločnosti často chýba – vzájomná pomoc a rešpekt k rozdielnosti. Spájame ľudí so zdravotným znevýhodnením, rodiny, odborníkov a dobrovoľníkov cez každodenné stretávanie sa, praktickú spoluprácu a konkrétne aktivity.
Sme otvorený priestor, kde:
·      ľudia s postihnutím reálne pracujú a sú súčasťou komunity,
·      ponúkame komplexné poradenstvosociálne, psychologické, finančné, kariérne...
·      spravujeme domov sociálnych služieb (DSS), kde poskytujeme každodennú odbornú starostlivosť a podporu
·      deti a dospelí spoznávajú svet cez zmysluplné zážitky a aktivity
·      firmy, školy a dobrovoľníci môžu pomáhať a zároveň sa niečo naučiť.

Robíme veci jednoducho, prakticky a tak, aby mali zmysel. A s úsmevom :)

Čo všetko nájdem v Centre Usmejsa?

V areáli centra vzniká živý komunitný priestor, ktorý neustále rozvíjame:

·      Kaviareň Usmejsa – je neobyčajná. Je to sociálny podnik, v ktorom zamestnávame ľudí so zdravotným znevýhodnením,
·      komunitná záhrada s animoterapeutickým priestorom a ohniskom miesto stretávania sa, oddychu a hier,
·      multifunkčné športové a oddychové zónyvo výstavbe. Patria sem: pingpongový stôl, lezecká stena, inkluzívne detské ihrisko a iné
·      vzdelávací altánok - priestor pre rôzne skupiny určený na vzdelávacie aktivity, prednášky či trávenie voľného času.

U nás veríme, že poradenstvo a sociálne služby nemusia prebiehať v chladnej kancelárii. Vytvárame príjemné a dôverné prostredie v komunite.
Pomáhame riešiť náročné životné situácie, sprevádzame, počúvame, hľadáme riešenia spolu. V DSS v Centre Usmejsa poskytujeme:
·       Sociálne poradenstvopomoc pri riešení náročných životných situácií,
·       Špecializované poradenstvo - pomoc pre ľudí v ťažkých životných a krízových situáciách
·       Sociálna rehabilitácia - podpora ľudí so znevýhodnením umožňuje  dosiahnuť a udržať maximálnu možnú samostatnosť, v čo najvyššej miere uplatnenie             telesných, duševných, sociálnych a profesijných schopností a dosiahnuť tak začlenenie a zapojenie sa do všetkých oblastí života
·      Kariérové a pracovné poradenstvosprevádzanie pri hľadaní zamestnania, zmene práce, návrate na trh práce, rozhodovaní sa o ďalšom smerovaní,
·      Odborné sprevádzanie ľudí so zdravotným znevýhodnenímvrátane prepájania s komunitnými aktivitami a službami.

Viem Vás nejako podporiť?


no, všetko o možnostiach podpory nájdeš kliknutím sem.  Môžeš nás podporiť nielen finančným darom či materiálom, ale aj dobrovoľníckou pomocou alebo jednoducho tým, že budeš o Centre Usmejsa rozprávať ďalej. Taktiež pomôžeš návštevou nášho centra či využívaním služieb, ktoré ponúkame.

Prevádzkový poriadok Centra Usmejsa:

Rešpektujeme prírodu aj ľudí.
Správaj sa ohľaduplne k rastlinám, zvieratám aj ostatným návštevníkom.
Udržiavame poriadok
Odpadky vhoď do koša, alebo si ich odnes domov.
Neničíme, čo niekto vytvoril.
Neber úrodu zo záhonov, ak nie je určená na zdieľanie alebo sme sa na tom nedohodli.
Zvieratá sú vítané, ale na vôdzke.
Ak prídeš so psíkom, maj ho na vôdzke a uprac po ňom, aby bol priestor bezpečný pre všetkých.
V záhrade aj oddychujeme
Je to miesto pokoja – rešpektuj, že niekto sem prichádza oddychovať alebo načerpať energiu. Vytvorme priestor na pokojné chvíle bez kričania a hluku, aby sme si mohli všetci vychutnať príjemnú atmosféru.
Deti pod dohľadom
Deti sú u nás vítané :) Zároveň prosíme rodičov, aby na ne dohliadali – najmä pri zvieratách a záhonoch.
Nemanipulujeme so zvieratkami bez súhlasu.
Naše minifarmičkové zvieratá sú súčasťou animoterapie – kontakt so zvieratami vždy konzultuj s personálom alebo dobrovoľníkom.
Vzdelávací altánok slúži na podujatia aj relax.
Pokiaľ sa koná akcia, rešpektuj jej priebeh. V čase voľna je altánok otvorený pre čítanie, oddych, rozhovory.
Rešpektujeme otváracie hodiny a usmernenia.
Sleduj aktuálne informácie – niektoré časti záhrady môžu byť dočasne zatvorené kvôli údržbe alebo aktivitám.

Čo znamená, že ste sociálny podnik?


Podnikáme nie preto, aby sme naháňali zisk. Ale preto, aby sme pomohli ľudom, ktorí to nemajú vždy jednoduché. Chceme im vytvoriť priestor, aby sa mohli realizovať a rozvíjať. To, čo zarobíme, putuje späť – do rozvoja centra, našich ľudí a lepších služieb a aktivít pre komunitu. . Záleží nám na tom, aby naše kroky zanechali pozitívnu stopu v spoločnosti.
Právny rámec upravuje Zákon č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch.

Kľúčové črty sociálneho podniku podľa zákona:

Primárny cieľ je verejnoprospešný účel, nie maximalizácia zisku.
Minimálne 30 % zamestnancov sú znevýhodnené alebo zraniteľné osoby (v integračných sociálnych podnikoch). My budeme zamestnávať zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré patria k najrizikovejším komunitám.
Zisk sa reinvestuje – min. 50 % zisku musí byť použitých späť na verejnoprospešný cieľ. V našom prípade sa reinvestuje 100% - to znamená, že celý zisk sa prerozdelí v rámci sociálneho podniku.
Transparentnosť a participácia – zapojenie zamestnancov do rozhodovania je povinnosťou
Registrácia – musí byť zapísaný v Registri sociálnych podnikov vedenom Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Typy sociálnych podnikov podľa zákona:

Integračný  sociálny podnik - zameriava sa na zamestnávanie znevýhodnených a zraniteľných osôb)
Všeobecný sociálny podnik - svojou činnosťou napĺňa všeobecne prospešný zámer
Sociálny podnik bývania - poskytuje nájomné sociálne bývanie
Spojený sociálny podnik - spája integračné a všeobecné sociálne ciele
Centrum Usmejsa je spojený sociálny podnik.


Aké výhody má moja firma z toho, že zoberiem službu od Centra Usmejsa?


Ak si firma objedná služby alebo produkty od registrovaného sociálneho podniku, získava tým viacero výhod. V prípade, že zamestnáva 20 a viac zamestnancov, môže si touto spoluprácou splniť zákonnú povinnosť tzv. náhradného plnenia namiesto zamestnávania osôb so zdravotným znevýhodnením (§ 64 zákona č. 5/2004 Z. z.). Zároveň si zlepší postavenie vo verejnom obstarávaní, kde býva hodnotený sociálny aspekt, a posilňuje svoju spoločenskú zodpovednosť (CSR) a ESG stratégiu. Spolupráca so sociálnym podnikom prináša aj reputačný a marketingový prínos – firma môže transparentne komunikovať, že jej služby alebo produkty vznikajú s pozitívnym spoločenským dopadom, podporujú ľudí so znevýhodnením a rozvoj lokálnej ekonomiky. Vďaka verejnej podpore sociálnych podnikov môžu byť ich služby aj cenovo výhodné, s individuálnym prístupom a etickým rozmerom.